Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej 1970-2020
Dla wielu osób studia to najgłębiej kształtujący i najpiękniejszy okres życia. Wejście w dorosłość daje wszelkie prawa, wszystko jest jeszcze otwarte i możliwe. Dla licznych jest to ostatni okres beztroski, połączonej z poznawaniem świata; przejście między młodością a dorosłością, łączące zalety obydwu. Ale równocześnie jest to pierwszy okres edukacji wymagającej samodzielności.
Łacińskie znaczenia słowa „studium” odpowiadają polskim „zamiłowanie”, „dążenie”, „chęć”, te zaś oznaczają aktywność własną nakierowaną na zdobywanie wiedzy. Kto przyszedł na studia w tym celu – musi znaleźć w sobie motywację do pracy.
Wizja braku zaliczeń czy niezdanych egzaminów nie uformuje wykształconego człowieka, potrzebna jest pasja, chęć poznania świata, a nawet pragnienie wyprzedzenia innych w tym zakresie. Takich studentów zwykle skupiają koła naukowe działające przy instytutach.
Instytut Historii Akademii Pomorskiej, działający w Słupsku pod różnymi nazwami, od niemal półwiecza jest centrum wiedzy i nauki historycznej Pomorza Środkowego. Pracowali w nim wybitni profesorowie: Józef Spors, Zygmunt Szultka, Jerzy Hauziński, Józef Lindmajer, Andrzej Czarnik, Hieronim Rybicki, Tadeusz Gasztold i wielu innych. Od 1977 roku dyplomy magistra historii otrzymało niemal 3000 osób; dyplom doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie Historia – kilkadziesiąt osób. Nasi absolwenci pracują – piastując często kierownicze stanowiska – w szkolnictwie, mediach, administracji, muzeach, archiwach, policji i wojsku; są podstawą nauczania historii w regionie Pomorza Środkowego. Studia historyczne ukończyli w nim liczni profesorowie, w tym piszący te słowa. (Fragment Wstępu)
Zobacz także