• Nowy

Brutto
Ilość

Książka ta jest interesującym opracowaniem teoretycznym i empirycznym dotyczącym szczególnego rodzaju cyberuzależnienia – fonoholizmu. Autorzy łączą w niej diagnozę stanu zjawiska fonoholizmu wśród dzieci i młodzieży z propozycjami terapii i działań profilaktycznych. Zawarto w niej nie tylko przegląd aktualnych badań naukowych dotyczących zjawiska uzależnienia od rządzeń cyfrowych, ale przedstawiono autorskie wyniki badań […]. Autorom udało się, korzystając z terminologii naukowej, teorii i badań, stworzyć pracę, której język jest zrozumiały dla odbiorców z różnych środowisk, nie tylko edukacyjnych. Zarówno treści, jak i wyniki badań mogą służyć środowisku naukowemu i studentom, […] niosą one także wartościowe przesłanie i propozycje rozwiązań skierowane do rodziców i diagnostów. [Publikacja zawiera także] opis możliwości technicznego wsparcia przeciwdziałania zjawisku fonoholizmu – aplikacj[ę] FONOSTOP. Jest to prototyp aplikacji mobilnej […] pozwalający na diagnozę i prognozę stopnia uzależnienia dzieci od urządzeń mobilnych. Książka ta nie jest jedynie refleksją nad relacją człowieka z technologią, ale stanowi kompendium wiedzy o zjawisku fonoholizmu wzbogacone o użyteczne i wartościowe propozycje rozwiązań. (z recenzji dr hab. Doroty Siemienieckiej, prof. UMK)

Wstęp 5

Rozdział 1
Cyberprzestrzeń jako źródło współczesnych zagrożeń 9
1.1. Kilka słów o genezie cyberprzestrzeni 10
1.2. Pojęcie, istota i zasadnicze cechy cyberprzestrzeni 17
1.3. Zagrożenia w cyberprzestrzeni 27
1.4. Cyberbezpieczeństwo w wymiarze personalnym i strukturalnym – perspektywy badań zjawiska 39

Rozdział 2
Fonoholizm jako przejaw społecznych patologii 43
2.1. O istocie i rodzajach współczesnych patologii oraz cyberpatologii społecznych 44
2.2. Cyberuzależnienia jako negatywne zjawisko społeczne 52
2.3. Uzależnienie od telefonu – pojęcie, przyczyny i konsekwencje 76
2.3.1. Pojęcie i istota zjawiska fonoholizmu 76
2.3.2. Przyczyny uzależnień od telefonu komórkowego 86
2.3.3. Konsekwencje uzależnień od telefonu komórkowego 93
2.4. Stan badań nad zjawiskiem fonoholizmu wśród dzieci 98

Rozdział 3
Rodzice a zjawisko uzależnienia dzieci od telefonu – wyniki badań własnych 121
3.1. Opis badania 121
3.2. Najważniejsze wyniki i ustalenia 123
3.3. Cel, zakres i charakter korzystania przez dzieci ze smartfonów w opinii rodziców 125
3.4. Świadomość rodziców dotycząca zagrożenia uzależnieniem dziecka od telefonu 151
3.5. Działania podejmowane przez rodziców w zakresie przeciwdziałania zjawisku fonoholizmu 164
3.6. Podsumowanie i wnioski 171

Rozdział 4
Zjawisko fonoholizmu wśr ód dzieci i młodzieży – wyniki badań własnych 173
4.1. Opis badania 173
4.2. Najważniejsze wyniki i ustalenia 175
4.3. Zakres, wiek i częstotliwość korzystania przez dzieci ze smartfonów w opinii dzieci 177
4.4. Charakter kontaktu dzieci z telefonem w opinii dzieci 195
4.5. Stan uzależnienia dzieci od telefonu i jego konsekwencje w świetle badań własnych 202
4.6. Podsumowanie i wnioski 213

Rozdział 5
Możliwości przeciw działania zjawisku fonoholizmu wśród dzieci. Diagnoza – profilaktyka – terapia 218
5.1. Diagnoza zjawiska fonoholizmu 218
5.2. Profilaktyka zjawiska fonoholizmu 230
5.3. Terapia zjawiska fonoholizmu 234
5.4. Możliwości technicznego wsparcia przeciwdziałania zjawisku fonoholizmu – aplikacja FonoStop 249

Zakończenie 257

Bibliografia 261