Rzeczpospolita niepodległa. Od idei do urzeczywistniania
search
  • Rzeczpospolita niepodległa. Od idei do urzeczywistniania
  • Rzeczpospolita niepodległa. Od idei do urzeczywistniania

Rzeczpospolita niepodległa. Od idei do urzeczywistniania

31,50 zł
Bruttopreis
Menge

Rok 2018 przyniósł ze sobą upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tej rocznicy towarzyszyły rozmaite wydarzenia kulturalne mające charakter ogólnokrajowy, jak też znacznie liczniejsze przedsięwzięcia o wymiarze lokalnym. Do grona tych ostatnich należała Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Rzeczpospolita niepodległa – od idei do urzeczywistnienia”, której tytuł był zasługą Tomasza Katafiasza. Odbyła się ona 10 maja 2018 roku w Akademii Pomorskiej w Słupsku i stanowiła część IV Słupskiego Festiwalu Historycznego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Instytut Historii i Politologii AP, Koło Naukowe Historyków AP oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Słupsku.
Przyjęto, że konferencja powinna mieć interdyscyplinarny charakter, gdyż w ten sposób można znakomicie poszerzyć percepcję wieloaspektowego wydarzenia, jakie stanowiło odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach zaborów. Niewątpliwie bowiem procesy, które do niego doprowadziły, obecne były w sferze nie tylko historycznej, ale i literackiej, antropologicznej, socjologicznej, gospodarczej czy artystycznej.
Konferencja przyciągnęła 23 uczestników z wielu ośrodków naukowych. W swych badaniach poruszyli oni szerokie spektrum problematyczne mające odzwierciedlenie w niniejszej publikacji: od początków starań o odzyskanie niepodległości podejmowanych tuż po jej utracie pod koniec XVII wieku aż po konsekwencje doświadczenia niewoli po II wojnie światowej. (Fragment Wstępu)

958

Technische Daten

Tytuł
Rzeczpospolita niepodległa. Od idei do urzeczywistniania
Autor
red. W. Bejda, E. Foltyn, Sz. Smentek
Rok wydania
2021
Liczba stron
202
Format
B5
Okładka
miękka
ISBN
978-83-7467-346-4

Vielleicht gefällt Ihnen auch